تبلیغات
مالستان - مکثی بر رأی دادن بی چون و چرای نمایندگان پارلمان افغانستان به کلیدی ترین مقامات امنیتی افغانستان
 
مالستان
جذابترین عکسهای دیدنی مالستان، عکس های خنده دار و جالب

تأملی در باب رأی دادن بی چون وچرای نمایندگان به

 سه کلیدی ترین مقام امنیتی افغانستان

شاید همه ما بدانیم که در طول نزدیک به سه سال گذشته همواره شدیدترین اختلافات و جنجالها بین نمایندگان ملت در پارلمان و حکومت وجود داشت و بعد از این نیز با فرازو نشیب ادامه خواهد داشت. اما یک تصمیم نمایندگان پارلمان برای این حقیر بسیار شگفت انگیز بود و آن دادن رأی اعتماد بی چون و چرا به سه مقام بسیار کلیدی و حساس آنهم در این شرایط بحرانی و افزایش بی سابقه نا امنی هاست. جالب اینجاست که یکی از این مقامات که قبلا مشغول وظیفه در پست وزارت داخله بود در آن پست از سوی همین نمایندگان پارلمان بی لیاقت و ناکارا تشخیص داده شده استیضاح شد اما در پست وزارت دفاع که کلیدی تر و حساستر از وزارت داخله است لایق و مورد تأیید و رأی نمایندگان پارلمان تشخیص داده شد!!

مطلبی در این زمینه در یکی از رسانه های اینترنتی کشور دیدم که با نظرات خوانندگان که در پیرامون آن نشر شده بسیار جالب و خواندنی به نظر می رسد. اینک این شما و این هم مطلب مذکور:

 رییس مجلس نمایندگان می گوید: اجازه ندادن به شماری از اعضای مجلس، که می خواستند سوال هایی را از نامزد وزیران بپرسند، خلاف بند اول ماده ی هفتاد و هشتم اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان بوده است.

بسم الله محمدی نامزد وزیر دفاع ملی، مجتبی پتنگ نامزد وزیر امور داخله و اسدالله خالد نامزد رییس اداره امنیت ملی روز شنبه بدون اینکه مورد سوال اعضای مجلس نمایندگان افغانستان قراربگیرند،‌ از سوی این مجلس رأی اعتماد گرفتند موضوعی که نقطه ی انتقاد شماری از اعضای مجلس قرار گرفت.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان در همان روز شنبه ۲۵ سنبله نیزخواهان سوال از این نامزد وزیران، بعد از ارایه ی برنامه هایشان بودند، ‌اما این اجازه از سوی رییس مجلس به آنها داده نشد.

بگفته ی این نمایندگان بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان، زمانی که نامزد وزیران از سوی حکومت به این مجلس معرفی می شوند، نمایندگان می توانند آنها را مورد سوال قرار دهند.

با اعتراف رییس مجلس نمایندگان در پیوند با نقض اصول وظایف داخلی این مجلس، برخی از اعضای مجلس نمایندگان آرای نامزد وزیرانی را که به وزارت های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی برنده شده اند، غیرقانونی می دانند.

با این حال شمار دیگری از اعضای مجلس نمایندگان، از نقض اصول وظایف داخلی مجلس و فساد مالی اعضای مجلس نمایندگان ابراز نگرانی می کنند.

رمضان بشردوست نمایندی مردم کابل در مجلس نمایندگان بر این نظر است که رأی داده شده به نامزد وزیران باطل بوده و آنها باید مجددا به مجلس معرفی شوند.

وی افزود: زمانی که اصول وظایف داخلی مجلس نقض شده، روند انتخابات به شکل درست صورت نگرفته و آنها خلاف قانون رأی گرفته اند،‌ پس در این صورت رأی آنها باطل به حساب می آید.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان افغانستان نیز بر نقض شدن اصول وظایف داخلی مجلس تأکید داشته و گفت: اجازه ندادن به نمایندگانی که سوال داشتند، خلاف اصول بوده و نمایندگان باید در آن روز اعتراض شدید خود را اعلام می داشتند.

وی تصریح نمود: در آن روز تمامی نمایندگان، به استثنای ده نفر احساساتی بودید و گفتید که هیچ سوالی از نامزد وزیران ندارید.

در همین حال به باور داکتر محی الدین مهدی نمایندی مردم بغلان طرز اداره و روند انتخابات اشتباه بوده، ‌اما این اشتباه نباید به یک رویه ی پارلمانی مبدل شود .
بگفته وی، این عمل نباید چند بار تکرارشود و با این موضوعات مهم و حیاتی احساساتی برخورد گردد.

این گفته ها در حالی بیان می شود، که روز شنبه جنرال بسم الله محمدی با 124 رای تایید به حیث وزیر دفاع، جنرال مجتبی پتنگ با 129 رای تایید به حیث وزیر داخله و اسدالله خالد با 143 رای تایید به حیث رییس عمومی امنیت ملی توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده بودند.

اما حاج الدین محمد با دریافت 117 رای نتوانست تا به حیث وزیر سرحدات، اقوام و قبایل، اعتماد مجلس نمایندگان را بدست آورد.


نظرات خوانندگان:

>>>   ... به این پارلمان رشوت خوار...
الهه ناز

>>>   اگر به ترکیب مجلس شورای ملی نظر اندازی شود سه کتگوری افراد در ان تراکم کرده اند.یا به عبارت دیگر میتوان انرا به سه کتگوری ذیل تقسیم کرد:
1 کته گوری اول یکعده محدودی از روشن فکران خوب اندیش و وطندوست مثل اغای بشردوست و عالمی بلخی پیرصاحب گیلانی شکریه جان بارکزی داکتر مهدی و یکعده دیگر. اینها به فساد الوده نبوده و تجربه نشان داده که هیچگاه در مجلس گپ غیز از مصلحت خوب چیزی نگفته اند خدا خیر شان بدهد ملت این شرافت شانرا فراموش منی کند.
2 کتگوری دوم اشخاص و مالکین کمپنی های تجاری و بلند منزل هاهستند که صرف و صرف به منافع خود می اندیشند و از امکانات مساعد به نفع خود استفاده نموده به فکر وطن و مردم نیستند.
3 کته گوری سوم بی سواد ها و خو برده هاهستند که در اثنای جلسات خواب بوده و وقتی بیدار شوند می پرسند لیلی نر بود یا ماده شما هر کدام ازین کته گوری را میشنا سید. و اکثرا در معاملات وزیر شدن و وزیر نشدن رای همین بی سوادها به معا مله گذاشته میشود.و در پشت پرده به فروش میرسد. و مثل گوسفند از وجود شان استفاده میگردد. پس ازین چنین یک ترکیب و شورا چی انتظار باید داشت. که خود شان به ان اعتراف میکنند. چند تن با سواد که هم است اقلیت است ولی افرین شان که حد اقل صدای ملت را بلند میکنند.یک روز به عین نفر رای منفی میدهند و به فردا مثبت.گپ در جای یگه است ....

>>>   من فقط شوی میخواهم در قصه پارلمان نیستم!!!
ناشناس

>>>   منحیث یك مسلمان من از طریق پرده تلویزیون همان لحظه را دیدم كه بیش از ده كارت سبز دیده نمیشد حالا چرا غوغا برپاكرده اند رییس پارلمان راست میگوید وآن صحنه را همه مردم افغانستان از طریق تلویزیون هایشان مشاهده كرده اند وشاهد هستند. دروغ هم به اندازه اینها فكر كرده اند كه مارا كسی ندیده درحالیكه فلم آن صحنه را همه تلویزیون ها دارند

>>>   من شاهدى یك جلسه افرادواشخاص یك تعداد كسان نزدیك به اقاى كرزى هستم متوجه صحبت شان همان وقت انتخابابات بودشدم كه گفتن اشخاص وافراد مستقل ووطن دوست دین دوست ضرورت نیست فقط كسى درپارلمان راه یابد كه : مغرورراى واراى مردم نبوده باشد دوم جو خورباشد ء (این نقط براى من خیلى جالب بود ) فكركردم جو راخرواسب میخورد ایااز انسان هم جو خور شایدهم شخصى غریبى باشد به نان گندم دسترسى نداشته باشد.... حالا فكرم بازشد تعدادى از بنام وكیل ها بگذار جو را باكاه هم كذاره میكنند این قابل خنده نى بلكه گریه است با حال این ملت ...

>>>   دوستان !
کفر اگر از کعبه خیزد کجا ماند مسلمانی. زمانیکه نماینده ملت در خانه ملت خیانت به ملت میکند پس از تفنگداران بی فرهنگ چه گله!!
نو اموز از کابل

>>>   فکر میکنم که این نظام فاسد مستلزم داشتن چنینن مجلس است . شتر گفتند که گردنت کج است گفت کجایم راست است
که گردنم کج است بنا اند سه قوه یکی بدتر از دیگر است .

دوراندیش

>>>   وقتی پای صندوق های رای میروید متوجه این مسائل هم باشید .رای خود را بفروشید، رای تان را میفروشند. خسته شدم از پارلمان و این مردم .
ناهید فرید

>>>   همان کسانی که گفتند نقض اصول وظایف داخلی مجلس شده است با شرکت در رأی دادن شان این روند و پروسه را تأیید کردند. پس چرا بیل به جان رئیس پارلمان گرفته اند.

>>>   پارلمان ارگان مقننه و نظارت بر اعمال دولت میباشد تا حال در دو دوره اخیر بنظر بنده ده فیصد از مسیولیت های که داشته انجام نداده اند با احترامیکه یک عده محدود نماینده گی مردم را میکنند با اهلیت سابقه و معاملاتیکه تعداد معین متباقی وکلا سر و کار دارند همه اطلا ع کامل دارند با عتراض شورای ملی حکومت گوش شنوا نداشته و عمل نمیکند. و در نظام موجود همجو ظرفیت و اراده سمع نواقص و کمبودیها مشاهده نشده است استیضاح و صلب رای اعتماد درد مردم را دوا نمیکند. خلاصه دست اورد های حاصله باین مصارف بیمورد موتر های زرهی تعقیبی و بندش را و سایر موارد مزاحمت که به مردم تحمیل میکنند واقعی متناسیب نمیباشد اگر صلاحیت داشه میبودم به دروازه پارلمان یک قفل می انداختم بودجه انرا یک بند ابگردان کلان وسیع پلان داود خان مرحوم را عملی میساختم بالای دریای کوکچه اعمار بند برق اعمار و اب انرا به مسیر دشت ایرگنک سمنگان الی دشت لیلی والی بادغیس وحومه هرات احداث نام انرا پروژه عمرانی ملی نامیده همزمان از حد اقل سی ال پنجاه نقطه و مخل کار اغاز میکردم برای بیش از ده ها هزار نفر کار ایجاد صدهاهزار ها زمین بکر بایر سیر اب ازنظر غله میوه سبزی تربیه مواشی مردم خود کفا میساختم مناطقیکه تحت تحدید اب دریای اموست نجات داده میشد و با افتخار وسربلندی انر در کمترین وقت ممکن تکمیل مینمودم حال شما قضاوت موثریت کدام یک متضمن رفاه اسایش و ترقی شگوفانی وطن ما میبود
با احترام محمد امین ایوبی

>>>   حق بیگیر حق بده آشنایی تا ن مفت ...هیچ وقت به مشکل بر نمی خورید .همچنان باید گفت که ان تعداد از وکیلهای که حق نگرفتند و یا هم در چینل ها ارتباط نداشته اند انها رای نداده بلکه متباقی همه پول خویش را اخذ نموده و رای خویش را به انها داده اند و ممکن است که حالا مقدار پولی وعده شده به انها تادیه نشده باشد چرا به وزیر قبایل رای داده نشد ؟ بخاطر که پول رشوه را نداشت که به وکیلها پرداخت نماید
قربان علی از دشت برچی

>>>   من منحیث یکتن تبعه این وطن بالای سخننان اکثریت قاطع از اعضای پارالمان بجز تعداد محدودی که فیصدی شان به ده نفر نمی رسد باور مند نیستم، آنها بازی های گوناگون راست و دروغ را انجام میدهند. زیرا که اینها از بین مردم نبرخاسته اند و توقع خدمت از اوشان نمی رود. اصلا موجودیت شان به همین منوال یعنی چه (؟). اگر قوه اجرائیه و قضائیه نسبتآً وطن دوست و با احساس وجود داشته باشد همه کار ها درست میشود و از مصارف بالای باجگیران(اعضای پارالمان) جلوگیری شده و ممکن گوشه از آلام مردم مظلوم را مدوا نمایند. در این بازی گاهی پیاده وزیر و گاهی هم اسپ و فیل میشود و به همین مینوال بازی ادامه دارد. چند روز قبل وزیر ان داخله و دفاع رد صلاحیت گردید، متعاقباً وزیریکه نتوانست وزارت داخله را کارنماید، چطور میتواند وزارت دفاع را کار نماید. همین پارلمان رای رد و رای صلاحیت را دادند. فکر کنید که ازینها بجز بازی چیزی دیگری ساخته خواهد بود؟ والسلام

>>>   آیا می دانید که نماینده های پارلمان برای رای دادن به کاندیداها پیسه می گیرند فساد در افغانستان در اوج خود است

>>>   این پارلمان است یا... ؟؟ وکیلک ها از قوانین داخلی پارلمانک خبر نیستند. چه رسد به منطقه و.....
برور بیادر وندته بگی کارته کو روزته تیر کو... به استثنای عده ای از وکیلان آگاه و و طندوست پارلمان..

منبع: http://www.afghanpaper.com/

 

کلید واژه ها: نمایندگان محترم پارلمان، پارلمان افغانستان، کیفیت رأی نمایندگان محترم به سه مقام افغانستان، آیا نمایندگان پارلمان درد ودرک مشکلات مردم افغانستان را دارد؟، وکیلان محترم پارلمان چراکسی را که استیضاح می کند فورا در یک مقام بالاتر نصب می کنند؟ بی اعتنایی مجلس به اظهارات نمایندگان پارلمان، نمایندگان محترم پارلمان افغانستان باید با چشم باز و آگاهانه به کاندیدان پستهای مهم رأی بدهند، رأی بدون تحقیق و طی مراحل قانونی و اداری داخل پارلمان بازی نمایندگان پارلمان افغانستان با سرنوشت مردم نیست؟ نگاهی به کیفیت رأی دادن نمایندگان پارلمان افغانستان به سه مقام کلیدی امنیتی افغانستان

نوع مطلب : مسایل سیاسی افغانستان، 
برچسب ها : پارلمان، نمایندگان، افغانستان، پارلمان افغانستان، نمایندگان پارلمان افغانستان، وکیلان پارلمان، شورای ملی افغانستان،
لینک های مرتبط :
جمعه 17 فروردین 1397 06:56 ب.ظ

Amazing content. Many thanks!
cialis for daily use link for you cialis price cialis ahumada india cialis 100mg cost recommended site cialis kanada online prescriptions cialis cialis 20 mg effectiveness cialis 20 mg effectiveness cialis 5 mg cialis 10 doctissimo
جمعه 3 فروردین 1397 03:11 ب.ظ

Tips certainly used!!
cialis generic tadalafil buy venta cialis en espaa cialis pas cher paris where to buy cialis in ontario enter site very cheap cialis enter site very cheap cialis 40 mg cialis what if i take generic cialis at the pharmacy purchasing cialis on the internet rezeptfrei cialis apotheke
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:59 ب.ظ

Lovely write ups. With thanks.
low cost cialis 20mg cialis 5mg prix buy cialis online nz cialis generico warnings for cialis generic cialis with dapoxetine cialis generika generic cialis tadalafil 20mg tesco price cialis
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:56 ق.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also pay
a quick visit this webpage on regular basis to get updated from hottest information.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:11 ب.ظ
It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!
پنجشنبه 19 بهمن 1391 03:09 ب.ظ
زیاد نگران نباشی حافظه ات کم می شه در عزل ونصبهای وزیران در افغانستان از این چیزها زیاد می شود
یادت هست معلم کلاس اول تان همان یونس در اینجا یا عزیز الله در وقتی که علاقه به تازه ترین اخبار افغانستان داشتی؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :