تبلیغات
مالستان - پروژه های مخصوص 2013 برای غزنی
 
مالستان
جذابترین عکسهای دیدنی مالستان، عکس های خنده دار و جالب
دوشنبه 29 خرداد 1391 :: نویسنده : admin
شهر غزنی از لحاظ فرهنگی و فکری اصلا آمادگی برای پایتخت

 فرهنگی جهان اسلام ندارد

غزنی


دیگران از لحاظ کوتاهیها در تدابیر مادی و بازسازیهای ساختمانی و شهری برای عدم آمادگی شهر غزنی برای عنوان بزرگ پایتختی جهان اسلام را دارند اما من دغدغه اصلی ام از جای دیگر است. به نظر می رسد غزنی از لحاظ فکری و فرهنگی هنوز آمادگی برای پایتخت شدن فرهنگی جهان اسلام را ندارد. در شهری که خبری از فرهنگ و عدالت انسانی نباشد بدیهی است که پایتخت شدن آن برای فرهنگ و اندیشه جهان اسلام زود است! قوم گرایی و بی عدالتی در اداره های غزنی همچون اداره های پایتخت افغانستان بیداد می کند و سوگمندانه خبری از برادری و برابری و اخوت اسلامی و عدالت و رأفت اسلامی نیست.


پروژه های باز سازی در غزنی به مناسبت پایتخت شدن فرهنگی برای

 جهان اسلامتعدادی پروژه های باز سازی در ولایت غزنی مخصوص برای تدابیر جهت برگزاری مراسم ویژه به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام  آغاز به کار کرده است. بزرگترین پروژه که هزینه ای آن بیست ملیون دالر می بباشد پروژه ای ساخت یک مرکز فرهنگی بزرگ در شهر غزنی است.
اگرچه ولسوالیهای پشتون نشین غزنی به شدت نا آرام و دارای زمینه مناسب جهت باز سازی نیست اما ولسوالیهای هزاره نشین غزنی که بیش از هشتاد فیصد نفوس ولایت غزنی را تشکیل می دهد برعکس ولسوالیهای پشتون نشین به گناه امنیت داشتن و نکشتن مأمورین دولتی به کلی از باز سازی و ساخت و ساز عمده محروم نگهداشته شده است و خبری ازباز سازیهای بنیادی در آنها نیست به قول وبلاگ نویسان مالستان حکومت حتی اقامتگاه(ساختمان ولسوالی) گماشتگان و نوکروالان خودرا نیز در این ولسوالیها نساخته است!!
اما برعکس ولسوالیهای هزاره نشین، در مرکز ولایت غزنی و بیشتر در نواحی غیر هزاره نشین به خاطر فشارهای فرهنگیان افغانستان و ننگ ملی، پروژه های بزرگ باز سازی جهت آمادگی برای عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام راه اندازی شده است.

افتتاح کار مرکز بزرگ ثقافت اسلامی در غزنی


كار پروژه مرکز ثقافت اسلامی كه از بزرگترین پروژه های سال 2013 ولایت غزنی شمرده می شود آغاز شد.
مقام ها در ولایت غزنی می گویند که با تکمیل این پروژه بیش از هشتاد در صد آمادگی ها برای استقبال از سال 2013 تكمیل می شود.
غزنی در سال 2007 میلادی از سوی سازمانهای آی سیسكویا بخش فرهنگی سازمان كنفرانس كشورهای اسلامی و یونسكو یا سازمان فرهنگی ملل متحد به عنوان مركز فرهنگی كشورهای اسلامی انتخاب شده است.

كار پروژه مرکز ثقافت اسلامی كه از بزرگترین پروژه های سال 2013 ولایت غزنی شمرده می شود آغاز شد. كار پروژه مرکز ثقافت اسلامی كه از بزرگترین پروژه های سال 2013 ولایت غزنی شمرده می شود آغاز شد.

برخی مقام ها در این ولایت می گویند که برنامه های بازسازی برای برگزاری این مراسم، انجام نشده و ممکن است که غزنی برای برگزاری از این برنامه مهم جهانی آماده نشود.
دراین اواخر شماری از باشندگان غزنی اظهار نگرانی کردند که ممکن است به دلیل آماده نبودن شهر غزنی برنامه خاصی که به مناسبت برگزیده شدن این شهر به عنوان مرکز تمدن و فرهنگ اسلامی، در نظر گرفته شده در کابل برگزار شود.

تردیدها در باره ساخت مرکز ثقافت اسلامی

موسی خان اكبر زاده والی غزنی می گوید که زمان كافی برای تكمیل پروژه های مركز ثقافت اسلامی و بازسازی  باز مانده های تاریخی این ولایت باقی مانده است.
او كه در مراسم باز گشایی این پروژه سخن می گفت تاکید کرد تا زمان برگزاری چشنواره سال 2013 شانزده  ماه باقی مانده است و در این مدت این پروژها به پایه اكمال می رسد.
والی غزنی گفت كه مركز ثقافت اسلامی غزنی به شمول ساختمان آن شامل 60 پروژه دیگر است.
او افزود كه ساخت یک سالن بزرگ برای برگزاری چشنواره سال 2013، ایجاد 34 كلبه گلی مانند كلبه های گلی زمان سلطان محمود، مسجد بزرگ، بازار سرپوشیده ، سالن ورزشی و فضای سبز شامل این پروژه است.

والی غزنی از شركت های قرار كننده خواست كه در خصوص كار این پروژه ها با دقت و سرعت بیشتر وظایف شان را انجام دهند.

والی غزنی افزود كه برای تكمیل تمام این  پروژه ها 25 میلیون دالر پول لازم است.
به گفته اکبر زاده مبلغ 10 میلیون دالر كه از سوی دولت منظور شده است که برای تكمیل این پروژه ها در اختیار مسوولان دولتی در غزنی قرار گرفته است.
والی غزنی از شركت های قرار كننده خواست كه در خصوص كار این پروژه ها با دقت و سرعت بیشتر وظایف شان را انجام دهند.
در همین حال، عبدالجامع جامع معاون شورای ولایتی غزنی با ابراز نگرانی از کیفیت کار این پروژه ها گفت که شورای ولایتی از جریان کار این شرکت ها به دقت بازرسی و نظارت می کنند.( سنایی – غزنی.  خبرگزاری بخدی)


هیئت ویژه برای پیگیری آمادگیها در غزنی برای سال 2013هئیت متشکل از وزیران فواید عامه، شهر سازی، انکشاف دهات و وزیر مشاور رییس جمهور در امور شهر سازی روز گذشته (شنبه) وارد شهر غزنی شدند.
هدف از سفر این هیئت، گفتگو ها با مقام های محلی ولایت غزنی، سرعت بخشیدن به پروژه های سال 2013 و ارائه راهکار های مناسب برای آماده کردن ولایت غزنی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ اسلامی خوانده شده است.

هئیت متشکل از وزیران فواید عامه، شهر سازی، انکشاف دهات و وزیر مشاور رییس جمهور در امور شهر سازی وارد شهر غزنی شدند. هئیت متشکل از وزیران فواید عامه، شهر سازی، انکشاف دهات و وزیر مشاور رییس جمهور در امور شهر سازی وارد شهر غزنی شدند.

یوسف پشتون وزیر مشاور رییس جمهور کرزی می گوید که تلاش های برای آماده کردن ولایت غزنی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ اسلامی به شدت ادامه دارد.
آقای پشتون گفت: "پیش از این برای پروژه های سال 2013 غزنی پول وجود نداشت و کاری مهمی هم صورت نگرفته است اما فعلا این مشكلات حل شده و در حال حاضر هم پول و هم پروژه موجود است."
پیشتر شماری از فعالان مدنی و نهاد های اجتماعی از نبود هزینه برای تمویل پروژه های سال 2013، موجودیت بروكراسی در دستگاه دولت و بی توجهی برخی از وزارت ها در امر بازسازی ولایت غزنی به شدت انتقاد کردند.
سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ كشور كه چندی پیش در غزنی آمده بود گفت كه غزنی قربانی كاغذ پرانی های بین ادارات دولتی شده است.
وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در نشست مشترک خود که در سال 2007 میلادی در شهر "طرابلس" پایتخت لیبیا برگزار شد تصویب کردند که شهر غزنی از سال 2013 به مدت پنج سال به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی انتخاب شود.
قرار است این لقب در سال 2013 به طور رسمی به این ولایت اعطا شود.
مقام های محلی در ولایت غزنی می گویند که زمینه برای استقبال این لقب در ولایت غزنی آماده است اما خیلی ها می گویند که هنوز کار مهمی در این زمنیه صورت نگرفته است.
ولایت غزنی در مرکز کشور از ولایات های ناآرام کشور است، که در بخش های این ولایت مخالفان مسلح دولت حضور گسترده دارند.
شماری از باشندهای غزنی می گویند در حال حاضر، شاهراه کابل – غزنی به شدت ناآرام است و در مناطق ششگاو و هفت آسیاب از مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک، روزانه ده ها نفر اختطاف می شوند.

وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در نشست مشترک خود که در سال 2007 میلادی در شهر طرابلس پایتخت لیبیا برگزار شد تصویب کردند که شهر غزنی از سال 2013 به مدت پنج سال به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی انتخاب شود. وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در نشست مشترک خود که در سال 2007 میلادی در شهر طرابلس پایتخت لیبیا برگزار شد تصویب کردند که شهر غزنی از سال 2013 به مدت پنج سال به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی انتخاب شود.
آنان می گویند که آدم ربایان پس از دریافت صد ها هزار افغانی پول، مسافران را دوباره آزاد می کنند.
در همین حال، یوسف پشتون از مقام های محلی ولایت غزنی خواست تا در گسترش امنیت برای سال 2013 بیشتر تلاش کنند.
فرصت اندک، کاری بیشتر
کمتر از یک سال دیگر به زمان معرفی ولایت غزنی به عنوان مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی و تجلیل از این مهم باقی مانده است.
براساس برنامه های تعیین شده شماری از آگاهان می گویند که فرصت برای برگزاری جشنواره اندک است.
داكتر حسن عبدالله وزیر شهر سازی که در ترکیب هیئت اعزامی به ولایت غزنی سفر کرده می گوید که وزارت شهرسازی به موقع مسئولیت های خود را در قبال سال 2013  غزنی انجام داده است.

كاری مركز ثقافت اسلامی غزنی هفته پیش آغاز شد اما موجودیت تاسیسات اوردوی ملی در محل ایجاد این پروژه  موضوعی است كه به باور وزیر شهر سازی و هیئت همراه او مانع پیش رفت كار شده است.

او گفت كه در حدود 24 پروژه مربوط به سال 2013 غزنی به شمول مركز ثقافت اسلامی در سال 1389 از سوی وزارت شهرسازی به گونه كامل برنامه ریزی شده و به مراجع مربوط آن سپرده شده است.
كاری مركز ثقافت اسلامی غزنی هفته پیش آغاز شد اما موجودیت تاسیسات اردوی ملی در محل ایجاد این پروژه  موضوعی است كه به باور وزیر شهر سازی و هیئت همراه او مانع پیش رفت كار شده است.
اعضای این هیئت از مقامات غزنی خواستند كه در انتقال تاسیسات اردو ملی از این محل با جدیت بیشتر عمل کنند.( سنایی – غزنی. خبرنگار  خبرگزاری بخدی)

فرهنگیان و دانشجویان و فرهنگ دوستان غزنی باید با تمام قدرت با تبعیض و نابرابری و بی فرهنگی کور کورانه در شهر باستانی و فرهنگی غزنی مبارزه نمایند. تا شاهد بازگشت دوباره شکوه و فرهنگ پر افتخار غزنه باستان در شهر عاری از فرهنگ وتمدن امروز غزنی باشیم.نوع مطلب :
برچسب ها : غزنی، شهر غزنی، ولایت غزنی، غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:55 ق.ظ
Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for providing these details.
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:55 ق.ظ
This design is incredible! You most certainly know how to
keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:25 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an really long comment
but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway,
just wanted to say wonderful blog!
جمعه 2 تیر 1391 09:59 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی دارید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :