تبلیغات
مالستان - توجیهات کم کاری مسئولین در مورد پروژه های ولایت غزنی، قناعت نمایندگان را حاصل نکرد
 
مالستان
جذابترین عکسهای دیدنی مالستان، عکس های خنده دار و جالب
موسی خان اکبر زاده والی غزنی و دیگر مسئولین ذی ربط در پیشبرد پروژه های بازسازی و آماده سازی غزنی برای سال 2013 به حیث پایتخت فرهنگی جهان اسلام، کم کاریهای خودرا در حضور نمایندگان پارلمان توجیه نمودند و نبود بودجه را دلیل آوردند اما نمایندگان پارلمان توجیهات مسئولین ذی ربط در آماده سازی شهر غزنی را نپذیرفتند و آنان را در بی کفایتی برای آماده سازی شهر غزنی مقصر دانستند.
ولایت غزنی از ولایتهایی است که با وجود اختصاص بودجه کافی اما بازسازی قابل توجهی در آن صورت نگرفته است ولسوالیهای امن غزنی نیز به بهانه های مختلف از بازسازی محروم نگهداشته شده اند و حتی پروژه هایی که بیش از پنج سال قبل تصویب شده بود هنوز آغاز به کار نکرده است از قبیل پروژه حیاتی شاهراه غزنی - جاغوری - مالستان- ارزگان که مورد استفاده بیش از یک ملیون جمعیت قرار می گیرد اما به بهانه هایه مختلف هنوز متوقف نگهداشته شده است. به گزارش خبر گزاری پژواک به سبب مشکلات بودجوى، تاکنون کار آن عده پروژه ها در ولایت غزنى که براى سال ٢٠١٣ میلادى منحیث مرکز تمدن و فرهنگ اسلامى نامگذارى شده،    پیشرفت اندکى داشته است.

این اظهارات را  سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ، حسن عبداللهى وزیر شهرسازى و موسى خان اکبرزاده والى غزنى، در نشست امروز ولسى جرگه ابراز داشتند.

در سال ٢٠٠٧ میلادى، در نشست وزیران فرهنگ کشورهاى اسلامى در طرابلس پایتخت لیبا، شهر غزنى مرکز تمدن و فرهنگ کشورهاى اسلامى براى سال ٢٠١٣میلادى مسمى گردید.

بدین منظور، جهت بازسازى برخى آثار تاریخى و امور اساسى، تعدادى پروژه هاى مهم براى غزنى درنظر گرفته شده بود که تا برج اکتوبر سال آیندۀ میلادى، به پایۀ اکمال خواهند رسید.

قرار است که وزیران فرهنگ کشورهاى اسلامى، در ماه اکتوبر سال آیندۀ میلادى، در غزنى گردهم آیند و مراسمى را در غزنى، منحیث مرکز تمدن اسلامى برگزار نمایند.

اظهارات موسی خان اکبرزاده والی غزنی

موسى خان اکبرزاده والى غزنى، درجریان ارائه معلومات در نشست امروز ولسى جرگه گفت که حکومت در سال ٢٠٠٧ میلادى، به خاطر برگزارى این مراسم، کمیسیونى را براى آماده کردن غزنى گماشت؛ اما این کمیسیون تا  اواسط سال ٢٠١٠  کارى نکرد.

نامبرده گفت که براى این کار، به طور مجموعى ٦٥ پروژه براى غزنى در نظر گرفته شده بود که تنها ٤٢ پروژۀ آن، مربوط وزارت اطلاعات و فرهنگ و متباقى ٢٣ پروژۀ آن، مربوط وزارتهاى دیگر بود.

قرار گفتۀ والى غزنى، در سال ٢٠١٠ میلادى به اساس دستور رئیس جمهور حامد کرزى، براى غزنى ١٠ میلیون دالر تخصیص داده شد؛ اما این پول تاکنون از سوى وزارت مالیه در اختیار کمیسیون متذکره قرارنگرفته است.

والى غزنى اکنون رئیس این کمیسیون است، که قبلاً ریاست آن را قسیم فهیم معاون اول رئیس جمهور و وزیر اطلاعات و فرهنگ به عهده داشت.

اکبرزداه، از وزارت مالیه خواست تا پول تخصیص یافته براى غزنى را در اختیار کمیسیون قرار دهد.

نامبرده گفت که آماده کردن غزنى به صفت مرکز تمدن اسلامى، باید از سوى دولت، منحیث یک پروژۀ ملى در بودجه در نظر گرفته مى شد.

وى علاوه کرد که برخى کارها بعد از نیمۀ سال ٢٠١٠ انجام شده؛ اما بر پروژه اى که شمار ساختمانها در آن شامل اند و قرار است که مراسم سال ٢٠١٣ میلادى در آن برگزار شود، هیچ کارى صورت نگرفته است.

اظهارات وزیر شهرسازی در موردپروژه های ناتمام غزنی

حسن عبداللهى وزیر شهرسازى گفت که سروى و دیزاین مرکز ثقافت اسلامى غزنى تکمیل شده؛ اما هنوز هم پول اختصاص یافته براى اعمار ساختمان، از سوى وزارت مالیه در اختیار آنها قرار داده نشده است.

وى نیز افزود که در صورت حصول پول، کار بر پروژۀ متذکره را آغاز خواهند کرد.

توجیهات وزیر اطلاعات و فرهنگ در مورد کمکاریها در ولایت غزنی

وزیر اطلاعات وفرهنگ گفت: از اینکه مسوولین برخى کشورهاى اسلامى، تعهدات سپرده شدۀ کمکهاى شان را به جا نکرده اند، کارهاى بازسازى آثار تاریخى غزنى، با کندى مواجه شد.

نامبرده گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسوولیت بازسازى ٣٢ آبدۀ تاریخى را به عهده داشت که تاکنون ١٠ آبدۀ آن ترمیم شده، پنج آبده تحت کار قرار دارند و کار متباقى آنها نیز به زودى آغاز خواهد شد.

نامبرده گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ، در سال ٢٠١٣ میلادى تعداد نمایشگاه هاى لباس، مواد خوراکى و برخى چیزهاى دیگر را در غزنى که به صفت مرکز تمدن اسلامى مسمى شده نیز در نظر دارد.

اما اظهارات مقامات حکومتى، مورد قبول اعضاى جرگه قرار نگرفت.

عبدالقیوم سجادى نمایندۀ مردم غزنى در ولسى جرگه گفت که آماده کردن غزنى منحیث مرکز تمدن اسلامى، بیشتر وظیفۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

در نظر بود که امور آماده گى غزنى به صفت مرکز تمدن اسلامى، تا برج اکتوبر سال ٢٠١٣ میلادى به اتمام برسد و درآن، نشست وزیران فرهنگ کشورهاى اسلامى و مراسمى دیگر برگزار گردد.

برخى اعضاى جرگه، با اشاره به این موضوع گفتند که در ١٥ماه باقیمانده، امکان ندارد که ٨٠ درصد متباقى کارها در این عرصه تکمیل گردد.

اما والى غزنى و وزیر اطلاعات وفرهنگ گفتند که اگر وزارت مالیه پول در اختیار آنها قرار دهد، امکان دارد تا میعاد معین، غزنى منحیث مرکز تمدن کشورهاى اسلامى آماده گردد.

آژانس خبرى پژواک تلاش ورزید تا درمورد با سخنگوى وزارت مالیه صحبت نماید؛ اما تماس برقرار نشد.

عبدالرووف ابراهیمى رئیس ولسى جرگه در پایان نشست امروز، به خواست اعضاى جرگه و به تایید مقامات حکومتى حاضر در جلسه گفت که کمیسیون امور دینى و فرهنگى ولسى جرگه، مؤظف است تا عامل تاخیر پروژه هاى غزنى را ارزیابى کند و مقامات ذیربط را مشخص نماید.

 برخى اعضاى جرگه مى گفتند که مسوولین مربوطه، باید به څارنوالى معرفى شوند که در تطبیق همچو یک پروژۀ بزرگ، بى کفایتى کرده اند.و ولایت باستانی غزنی را برای جشن پایتخت فرهنگی جهان اسلام آماده نکرده اند.

نوع مطلب :
برچسب ها : غزنی، والی غزنی، بازسازی در غزنی، ولایت غزنی، پارلمان، شهرغزنی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :