تبلیغات
مالستان - مالستان
 
مالستان
جذابترین عکسهای دیدنی مالستان، عکس های خنده دار و جالب
دوشنبه 23 آبان 1390 :: نویسنده : admin

مطلب عمومی و مفیدی در باره مالستان در وبلاگ در آرزوی عدالت نشرشده که اطلاعات مهم و اساسی در باره مالستان دارد من نیز شما را به خواندن آن دعوت می کنم:

با اینکه ولسوالی مالستان یکی ازولسوالیهای بسیار پرنفوس و بزرگ ولایت غزنی است اما متأسفانه هنوز منبع جامع و کامل اطلاعات ولسوالی مالستان در دسترس رسانه ها و مردم ودانشجویان مالستان قرارندارد.دراین پست بنده تلاش نمودم از بعض منابع اطلاعات کلی راجع به مالستان فراموش شده وازدید افتاده برای شما مهمانان عزیز بگذارم

اهمیت شناسایی ولسوالیها ومناطق کشور

بدون تردید شناخت اوضاع جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک منطقه، نقش کلیدی در راستای برنامه ریزی و پلان گذاری های سازندگی و توسعه آن دارد. در سطح فردی کسی که نداند چند نفر مصرف کننده و چند نفر تولید کننده دارد و چه مقدار امکانات و سرمایه در اختیار دارد، نمی تواند برای پیشرفت و اداره امور زندگی خود پلان گذاری درست انجام دهد. در سطح کلان کشوری و شهری نیز این قاعده حاکم است. ولی با کمال تأسف در کشور افغانستان بنا به دلایل سیاسی، قبیله سالاری و سیاست های مبهم، هنوز آمار و اطلاعات درست و جامع از جغرافیای انسانی و طبیعی و اوضاع فرهنگی و اجتماعی بعض ولایات و ولسوالی ها تهیه نگردیده وآمار دقیق وجود ندارد. امکانات و بودجه بدون توجه به نیازمندی و تشخیص مناطق محروم، طبق میل قدرت مداران به صورت غیرعادلانه توزیع می گردد. بنابراین، شناسایی مناطق مختلف افغانستان به منظور تشخیص توانمندی ها و نیازهای آن، یک ضرورت اجتماعی است که طلاب، فرهنگیان و دانشجویان از باب جهاد فرهنگی به تهیه آن اقدام نمایند تا در اختیار دولت مردان، مراکز پلان گذاری و کسانی که در راه سعادت و پیشرفت مردم تلاش می کنند قرار گرفته و در عرصه های مختلف سازندگی با استناد به اطلاعات و آمار موجود پلان گذاری صورت گیرد.

ازاین رو، برآن شدیم که در یک نگاه کوتاه چهره منطقه علم دوست و صلح طلب مالستان را - گرچند در حد ابتدایی- به تصویر بکشیم و در اختیار علاقه مندان و خوانندگان عزیز قرار دهیم. در آینده با همکاری شما فرهنگیان عزیز اطلاعاتی بهتر و مفید تری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.


موقعیت جغرافیایی مالستان


مالستان یکی از ولسوالیهای ولایت باستانی غزنی است که در غرب این ولایت موقعیت دارد. مساحت آن (2214) کیلو متر مربع بوده و (2994) متر از سطح دریا ارتفاع دارد. طول مالستان (140) کیلو متر و عرض آن (40) کیلو متر می باشد. در شرق مالستان ولسوالی ناهور، در غرب آن ارزگان خاص، در جنوب آن ولسوالی جاغوری و در شمال آن ولسوالی اجرستان (دایه)قرار دارد. فاصله آن از مرکز ولایت حدود 120 کیلومتر است. مالستان سرزمین سردسیر و کوهستانی است که زمستان آن سرد و برفگیر و تابستانش معتدل و مطبوع است. ازجمعیت دقیق این ولسوالی هنوز اطلاعات دقیق دردست نیست اما   از سوی منابع دولتی حدود (150000) نفر جمعیت برای آن تخمین زده شده است. ولی رسانه های آزاد واهالی مالستان در حدود (۱۸۰۰۰) نفر تخمین زده می شود. رشد جمعیت آن 2/7 است. (برگرفته از بعض اطلاعات:دانشنامه آزاد ویکی پدیا. wikipedia.com و (تلویزیون غزنی 15/6/1386).

مالستان که دارای یک دره وسیع و دره های کوچکتر دراطراف آن است ازلحاظ موقعیت جغرافیایی از شرق به غرب امتداد یافته و دارای یک رود خانه بزرگ است که یک شاخه آن از شرقی ترین نقطه مالستان به نام داله سرچشمه گرفته، رو به غرب حرکت می کند و شاخه ای دیگر آن از غرب مالستان از ناحیه قُشنَگ و میرآدینه سرچشمه گرفته در مسیر راه آبهای دیگر را با خود همراه نموده در منطقه شینه ده با شاخه ای دیگر یکجا گردیده به سوی جاغوری سرازیر می شود؛ و در منطقه بادخانه با آب جاغوری متصل و سرانجام اگر خشک سالی نفسش را نگیرد، به قندهار و وادی هلمند می ریزد. مالستان از کوهها و دره های کوچک و بزرگ تشکیل گردیده و زمین زراعتی آن بسیار محدود است.


اوضاع اجتماعی وسیاسی مالستان

مالستان زیبا

مردم مالستان از ملیت هزاره و تبار دای فولاد است که یکی از تبارهای بزرگ هزاره به حساب می آید. زبان مردم دری با لهجه هزارگی است. این ولسوالی دارای 273 قریه است که این قریه ها از لحاظ جمعیت و مساحت متفاوت بوده از (100) الی (300) خانوار در هر قریه زندگی می کنند. از لحاظ دینی مسلمان و از تدین و آداب اسلامی برخوردار می باشند. نشانه تدین مردم این است که در آغاز انقلاب سال 1358 بعد از اجرستان، مالستان اولین ولسوالی ولایت غزنی بود که مردم آن به سنگرهای جهاد و مقاومت شتافتند و از سلطه کمونیستها آزاد شده و تا آخر آزاد ماند.


پس ازآن در آزادسازی ولسوالی جاغوری و سایر مناطق غزنی سهم فعال داشته و دراین مسیر شهدای گرانقدری را تقدیم نموده است. علاوه بر پیشتازی در جهاد، این افتخار را دارد که در طول سالهای انقلاب جنگ داخلی نداشته و دراین راه، حتی یک نفر هم ضایع نگردیده و از امنیت کامل برخوردار بوده است. این نعمت ارزشمند از برکت حضور مسئولانه و صادقانه بزرگان وعلمای متعهد و دلسوزهماهنگی گروههای جهادی و حمایت بی دریغ مردم نصیب این منطقه شده است. در آن دوره حدود و احکام شریعت اسلامی با قاطعیت و دقت اجرا می گردید که اجرای حدود الهی در یک جامعه برکات فراوان درپی دارد. اما فعلا که حکومت مرکزی و تشکیلات اداری و انتظامی وجود دارد امنیت نسبی برقرار است ولی امنیت دوران جهاد را ندارد و هر از چندگاهی حوادث تلخ و ناگواری رخ می دهد که در شأن جامعه اسلامی و مردم متدین و انقلابی مالستان نیست.

در شرایط جدید کشور، ولسوالی پرجمعیت مالستان غزنی در دوره اول انتخابات پارلمانی از راه یافتن نمایندگان شان در پارلمان محروم شد در شورای ولایتی دوره دوم هم نماینده نداشت اما در دوره دوم انتخابات پارلمانی، سه نفر نماینده در پارلمان افغانستان دارد.

نگاهی گذرا به وضعیت اقتصاد مالستان

وضعیت اقتصادی مالستان با سایر مناطق هزارستان شباهت دارد، زیرا سرزمین آن کوهستانی و سردسیر است و دارای زمستان طولانی، ازاین رو، شغل اصلی مردم کشاورزی و مالداری(دامداری) است که درسالهای اخیر به دلیل خشک سالیهای پیاپی، زراعت و مالداری آسیب زیاد دیده است. تعداد اندک مردم به کارهای تجاری و صنایع محلی مانند نجاری، آهنگری، خیاطی و غیره مشغول اند. بیشتر جوانان برای یافتن کار به خارج از منطقه و خارج از کشور مهاجرت می کنند و در کشورهای همسایه، حاشیه خلیج فارس، اروپا، استرالیا و آمریکا وارد بازار کار می شوند و از این طریق زندگی خانواده را تأمین می کنند.

بنابراین، تکیه گاه اصلی مردم از لحاظ اقتصادی درآمد خارجی است. شاید این مشکل مربوط به تمام مردم افغانستان باشد. البته مالستان ظرفیت و استعداد احداث دو بند برق را دارد که می تواند برق تمام منطقه را تأمین کند و در سایه ی آن کارگاهها و کارخانه های کوچک راه اندازی گردیده و برای جوانان ایجاد اشتغال شود، که این کار، نیازمند دلسوزی و مدیریت دولت است که دولت کارآمد و متعهد باشد. اما دولت افغانستان هنوز به این مرحله نرسیده و نتوانسته از ظرفیتهای طبیعی، استعدادهای خدادادی و نیروهای انسانی وسیع خود بهره برداری نماید. راههای مواصلاتی مالستان به مرکز ولایت غزنی از طریق جاغوری و قرباغ و راه دیگر از طریق ناهور است. راه ناهور بیش از نصف سال به علت برف و یخبندان مسدود می گردد. راه جاغوری و قرباغ هم اکثر اوقات به خاطر ناامنی بسته می شود، ازاین ناحیه مردم مالستان و جاغوری با مشکلات فراوان رو برو می باشند.


بازارهای مالستان عبارتند از بازار مرکز ولسوالی در میرآدینه، بازار شینه ده، بازار بیوا و بازار خاکریزگ. دراین بازارها علاوه بر خرید و فروش، دوکانهای نجاری، خیاطی، آهنگری، جوشکاری، تعمیرگاه موتر و موتور، تانک تیل و ... نیز وجود دارد.

اوضاع فرهنگی مالستان

در مالستان متأسفانه مکاتب رسمی دولتی ودانشگاه ومراکزفرهنگی دولتی چندان سابقه ندارد اما با تلاش علمای دینی و مردم متدین در سالهای انقلاب و جهاد مدارس دینی فعال بوده و در یک دوره حدود (14) باب مدرسه علمیه وجود داشت که برخی ازاین مدارس بیش از صد نفر محصل را در خود جای می داد که آثار مثبت فراوان به جا گذاشته است. در حال حاضر که مکاتب دولتی به شدت افزایش یافته تعداد (10) باب مدرسه دینی فعال و نیمه فعال وجود دارد که برخی از آنها فقط در فصل زمستان فعال اند، در تابستان محصل ندارند. از سوی دیگر، هر قریه یک ملا امام دارد که برای بچه های مردم درس احکام، قرآن، سواد خواندن و نوشتن و ادبیات عرب می آموزد. در قدیم تنها مرکز آموزشی همین مکتب خانه ها بود و مکاتب دولتی وجود نداشت اگر کسی با سواد می شد از همین مکتب خانه ها بود. در هر قریه یک مسجد و حسینیه وجود دارد و ملا امام در همین مساجد یا حسینیه ها مکتب دایر می کند و به بچه ها قرآن و احکام دینی می آموزد.

در نظام اداری جدید، که مکاتب دولتی گسترش یافته است در ولسوالی مالستان (62) باب مکتب، با 20 باب لیسه و 42 باب مکتب ابتدایی و متوسطه وجود دارد که حدود (37000) دانش آموز در آنها مشغول تحصیل می باشند. مجموع معلمین مکاتب 560 نفرند که با تعداد 100 نفر کارمند و70 نفر ملازم، در خدمت دانش آموزان و متعلمین قرار دارند و نیز تعداد 8 کورس سواد آموزی به صورت دائمی مشغول به فعالیت هستند و تعدادی زیادی از محصلین این مکاتب در دانشگاههای کشور راه یافته اند. (منبع: گفتگو با مدیر معارف مالستان). البته این مکاتب با مشکلات فراوان رو برو است. اولین مشکل نداشتن فضای آموزشی مناسب است که تعداد زیادی از مکاتب فاقد ساختمان است و بچه های مردم در زیر خیمه درس می خوانند و آنهایی که ساختمان دارند اغلب ناتمام، ناقص و نیمه کاره رها شده و کسی پاسخگو نمی باشد. بچه های مردم از سوز گرما و سرما به شدت رنج می برند. مشکل دیگر، کمبود معلم است که یا معلم وجود ندارد و اگر موجود باشد توانمندی لازم را نداشته و پاسخگوی نیازهای محصلین نمی باشند. ریشه اصلی مشکل این جا است که دولت حقوق کافی برای معلمین مسلکی پرداخت نمی کندو دانش آموزان و محصلانی که ازاین مکاتب به دانشگاه می روند، بعد از فارغ شدن به منطقه بر نمی گردند، بلکه به دنبال حقوق متناسب می گردند و تعداد شان در خدمت مؤسسات و مکتب های خصوصی در می آیند و با حقوق پایین دولتی که نیازهای اولیه شان را برآورده نمی تواند جذب مکاتب محروم منطقه نمی شوند. مردم از دولت و به خصوص وزارت محترم معارف انتظار دارند که دراین زمینه راه حل اساسی سنجیده شود تا مکتب های اطراف از این محرومیت نجات یابند.

در مالستان علاوه برحوزه های سنتی علوم دینی ومکتب خانه تعدادی مکاتب چندین کتابخانه کوچک نیز وجود دارد که با تلاشهای شخصی بعض علما و طلاب این ولسوالی لنگان لنگان به حیات شان ادامه داده اند که عبارتند از؛ کتابخانه عمومی المهدی(عج)، کتابخانه عمومی بلال قهرمان مالستان، کتابخانه عمومی امام محمد باقر(ع)، کتابخانه عمومی امام رضا(ع)، کتابخانه عمومی ارشاد و چندین کتابخانه محلی که در اختیار علاقه مندان و اهل علم و فرهنگ قرار دارند.

از دیگر مراکز فرهنگی حسینیه ها و مساجد است که دراین مراکز علاوه بر اقامه نماز یومیه و عید، مناسبت های مذهبی مانند ولادت پیشوایان دینی، عید غدیر و... تجلیل می گردد و در روزهای مصیبت اهلبیت(ع) مجلس عزاداری و سوگواری شهادت رهبران دینی و عاشورای حسینی و برنامه احیای شبهای قدر برگزار می شود. در فصل زمستان روزهای جمعه برنامه سخنرانی مذهبی و روضه خوانی برپا می گردد که از سنت های دیرینه و ارزشمند مردم ما است.


بعض آداب و رسوم درمالستان

رسوم و عنعنات مردم مالستان برخاسته از فرهنگ دینی و ملی است. فرهنگ دینی مانند اعیاد مذهبی و مراسهم عاشورای حسینی و شبهای قدر است که به طور با شـکوهی بـرگـزار مـی گردد. عید فطر و عید قربان که ریشه دینی دارد، مدت سه روز تعطیل و برنامه دید و بازدید از دوستان و همسایگان و رفتن به زیارت اهل قبور، از برنامه های عید است. در عید از مهمانان با شیرینی و غذا که اغلب حلوای هزارگی است پذیرایی می شود. البته روز اول عید ابتدا به خانه کسانی که یکی از عزیزانش از دنیا رفته باشد، می روند.


پس از آن به دید و بازدید می پردازند. در ماه محرم از روز اول تا سیزدهم روضه خوانی و عزاداری همراه با سینه زنی در حسینیه ها و تکایا ادامه دارد. روز عاشورا چندین هیئت در یک جا گردهم می آیند و به عزاداری و سینه زنی دسته جمعی می پردازند. در شبهای قدر هر قریه در مسجد یا حسینیه خود اجتماع نموده شب را با دعا و نیایش و عزاداری شهادت حضرت علی(کرم الله وجهه)، احیا می کنند و سحری از همه شرکت کنندگان پذیرایی می شود. مراسم جشن عروسی بارعایت موازین اسلامی برگزار می شود و در اغلب موارد آرام و بدون ساز و آواز انجام می گیرد. اما هزینه های عروسی کمر شکن است و جوانان را به مشکلات مواجه نموده و سالها زیربار بدهکاری می برد. همچنین مهمانی ها بسیار تشریفاتی و پر مصرف شده که با وضع اقتصادی مردم ما وآموزه های دینی و مذهبی، تناسب و سازگاری ندارد. بخش بزرگی از دارایی مردم صرف خرید پارچه های گران قیمت می شود که چنین لباسها، با سایر شئون زندگی جامعه جنگ زده و فقیر افغانستان به ویژه هزارستان همخوانی نداشته و مصداق روشن اسراف است، که قرآن شریف از آن نهی نموده است. خوب است مردم، فرهنگیان و کسبه کاران عزیز ما در این جهت فکری کنند تا مردم از زیربار سنگین مصرف گرایی بیهوده، رهایی یافته، به مشکلات اساسی زندگی خود برسند.

یکی از رسومات محلی تیر اندازی با تیر و کمان ساخت خود مردم است که در فصل زمستان در اکثر قریه های مالستان رایج است و اوقات فراغت جوانان را پر می کند. گاهی تیم یک قریه در قریه های دیگر می رود و تیر اندازی به شکل مسابقات ورزشی برگزار می گردد و یک بازی جالب و پر بیننده می باشد.


مشکلات ومحرومیتهای شدید مالستان

مردم مالستان مانند سایر مردم هزارستان، از محرومیت های طاقت فرسا و باورنکردنی رنج می برند.مالستان با داشتن حدود 180000 جمعیت حتی یک شفاخانه مجهز نیزندارد.که رساندن بیماران عاجل و غیرجاجل به ولایات همجوار یا کابل، هزینه بسیار سنگینی برگرده مردم بیچاره و فقیر این دیار تحمیل می کند نمونه ی بارز آن انتقال دانش آموزان دختر مالستان به کابل بود که به بیماری ناشناخته مبتلا شده بودند اما هیج مرجعی درمالستان پاسخگوی نیازهای اورژانسی آنان حتی تا رسیدن به شفاخانه های کشور در دیگر ولسوالی یا ولایات نبود. چه بسا مادران زیادی که در هنگام وضع حمل جان شیرین و امید وار خود را از دست می دهند و بیماران زیادی در مسیر راه جاغوری، غزنی و کابل تلف می شوند. بویژه در فصل زمستان که راهها در اثر برف و یخبندان مسدود می شود، تعداد قربانیان چند برابر می گردد.

از مشکلات بزرگ و بحران آفرین این ولسوالی نداشتن سرک پخته و وضعیت اسفناک شاهراه ولایت غزنی - ارزگان است که گذشته از اینکه دو ولایت پرنفوس غزنی و ارزگان را به هم وصل می کند ونزدیکترین راه ولایت ارزگان بسوی کابل است مورد نیاز شدید جمعیت بزرگ مالستان و ولسوالی اجرستان نیزهست اما هنوز که هنوز است این شاهراه کلیدی پخته نشده است که هیج بلکه در بدترین وضعیت خاکی و خطرآفرین قراردارد و مایه ای درد سر و مشکلات بسیار بزرگ برای مردم مالستان و ارزگان و دایه شده است.

مشکل عمده دیگر برای مالستان، نبودن مکتب به اندازه نیازمردم و متناسب باشرایط کوهستانی منطقه همراه با تجهیزات وامکانات کافی و معلمین مسلکی و لایق می باشد. مکاتب موجود نسبت به نفوس مالستان فقط جوابگوی 50٪ نیازهای مردم است که از ساختمان و تجهیزات کافی نیز برخوردار نیست. دربعض مناطق دانش آموزان باید حدود یک و نیم ساعت پیاده راه را طی نمایند تا به مکتب ولیسه برسند مثلا دانش آموزان مناطق نیزار و سوکه وتلخک تا به لیسه شنیده یا میرادینه می رسند حداقل یک و نیم ساعت باید راه بروند همینطور در سایرنقاط این ولسوالی کوهستانی.

مشکل نداشتن برق دولتی با توجه به بهترین موقعیت این ولسوالی برای بندهای برق و تولید انرژی از مشکلات دیگرمردم فراموش شده  ولسوالی مالستان است درحالیکه باصرف کمترین هزینه می توان بهترین بندهای آبی برق را درمالستان ایجاد کرد و نیازهای شدید مردم ولسوالی مالستان را به صورت سرتاسری برطرف نمود.

نبود کار و شغل برای جوانان ولسوالی مالستان از معضلات اساسی دیگراست که آنان را مجبور به ترک کشور و پناهندگی و کارگری به کشورهای همسایه ودور دست می نماید.

ولسوالی مالستان با آمار بالای دانش آموزانی که دارد نیازشدیدبه دانشگاه و لیسه های مسلکی دارد که متأسفانه هنوز وکیل صاحبان و مسئولین دولتی به این نیاز اصلاتوجهی نداشته اند و حتی از آن سخنی گفته نمی شود.

مشکل نداشتن کوچکترین فضای ورزشی برای جمعیت انبوه جوانان ولسوالی مالستان از مشکلات دیگر این ولسوالی است که توجه و اقدامات جدی وکلای مالستان و مسئولین محترم دولتی را می خواهد.

حرفه زراعت و کشاورزی درولسوالی مالستان به کلی از خدمات دولتی محروم بوده است و دهقانان و کشاورزان از گدامها وسیلوهای علوفه ومحصولات زراعتی و بذرهای اصلاح شده و زراعتی بکلی محرومند.

مساجد مالستان ازخدمات دولتی وسهمیه وزارت حج و اوقاف محرومند و فقط و فقط با هزینه شخصی خود مردم اداره می شوند ای کاش وزارت حج و اوقاف افغانستان مساجد و ملا امامان این ولسوالی را که تعداد شان به صدها مسجد و ملا امام می رسد تحت پوشش و حمایت فرهنگی و مالی قرار بدهد تا ولسوالی مالستان نیزبه عنوان یکی از ولسوالیهای پرجمعیت افغانستان از خدمات این وزارت بهره مند گردد وآداب و رسوم دینی و اسلامی در مالستان نیز هماهنگ با دیگر ولسوالی و ولایتهای افغانستان صورت بگیرد.

مالستان ازخدمات شاروالی و شهرداری دولت نیز محروم است و بازارهای متراکم این ولسوالی از پلان دولتی و نظافت و امکانات شهری به کلی محروم است و دکانداران و سرمایه گذاران با توجه به نبود امکانات با هزینه های بسیار بالا به تجارت و رفع نیازهای مردم مشغول است که در نتیجه قیمت کالا ومحصولات و خدمات گوناگون برای مردم چند برابر گرانتر تمام می شود.

از نیازهای اساسی و بنیادی مردم ولسوالی مالستان زمین کشاورزی واز این طریق ایجاد شغل است. از دولت انتظار می رود که باتوجه به زمینهای وسیع بایر دولتی در گوشه وکنار افغانستان و زیر آب رفتن صد ها هزار هکتار زمین پس از به بهره برداری رسیدن بندهای آبی که زیرکاراست زمینه کشاورزی وداراشدن شغل را برای مردم محروم ولسوالی مالستان که مستحق ترین مردم برای واگذاری زمینهای دولتی است ایجاد نماید که هم دربالا بردن تولید وحاصلات ملی سهم بگیرند وهم دارای شغل وکار شوند که مجبور به ترک خانه وکاشانه و مهاجرت بسوی کشورهای دیگر نشوند.

در تهیه ای این مطلب از منبع ذیل استفاده شده است:

  • وبلاگ "در آرزوی عدالت"   




نوع مطلب : ولسوالی مالستان، 
برچسب ها : اطلاعات عمومی مالستان، جغرافیای مالستن، نیازها و مشکلات مالستان، نمایندگان مالستان،
لینک های مرتبط : از دید افتاده و فراموش شده،
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:11 ق.ظ

Effectively spoken without a doubt. .
online purchase of viagra vigra cheap viagra online uk buy viagra online without prescription safest place to buy viagra online where can i buy viagra safely online where to buy viagra over the counter buying viagra online without prescription where can you buy viagra get viagra no prescription
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:16 ق.ظ

Very good material. Many thanks.
how can i order viagra buy viagra usa can you buy viagra in stores buy viagra online without prescription buy viagra tablets pharmacy order online buy pharmacy online viagra alternative buy viagra online canada no prescription viagra online canada
جمعه 17 فروردین 1397 07:57 ب.ظ

Awesome advice. Many thanks.
cialis italia gratis cialis authentique suisse costo in farmacia cialis generic cialis review uk comprar cialis 10 espa241a 200 cialis coupon comprar cialis 10 espa241a cialis 5 mg funziona trusted tabled cialis softabs bulk cialis
جمعه 3 فروردین 1397 04:25 ب.ظ

Whoa lots of helpful tips.
cialis official site cialis therapie side effects of cialis trusted tabled cialis softabs callus cuanto cuesta cialis yaho safe site to buy cialis online cialis en 24 hora cialis pills boards cialis billig
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:21 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
buy brand cialis cheap cost of cialis per pill no prescription cialis cheap buy cialis cheap 10 mg cipla cialis online buy original cialis buy name brand cialis on line the best choice cialis woman buying cialis in colombia sialis
جمعه 29 دی 1396 07:09 ق.ظ
شما قطعا می توانید شور و شوق خود را در مقاله ببینید
تو نوشتی عرصه امیدوار است حتی برای نویسندگان پرشور مانند شما نیز امیدوار باشد
که نمی ترسند بگویند چطور باور دارند
تمام وقت بعد از قلب تو برو
جمعه 17 آذر 1396 03:13 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while searching
on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Appreciate it
دوشنبه 9 بهمن 1391 04:46 ب.ظ
تشکر دوست عزیز که مالستان را معرفی کرده ای. سرزنده و شادکام باشی کاش مثل شما جوانان آگاه از ولسوالی مالستان بیشتر می بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :